Maltańczyk – informacje, opis rasy

maltańczyk

Każdy właściciel psa musi liczyć się z tym, że nasz pupil do nie tylko znakomity kompan do towarzystwa, ale także odpowiedzialność i obowiązki. Dziś skupimy się na tym, jak odpowiednio zadbać o przedstawiciela grupy biszonów czyli maltańczyka. Maltany wymagają podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, do których zobowiązany jest każdy właściciel psa. Należy do nich między innymi obcinanie pazurków, bardzo nielubiane przez zwierzęta, ale konieczne, by nie miały problemów z chodzeniem. Najlepiej już w wieku szczenięcym przyzwyczajać maltańczyka do takiego zabiegu, by w następnych latach był już spokojniejszy na widok obcinaczek.

koty, rasy kotów, kociaki, zwierzęta domowe, zwierzaki, atlas kotów
Maltańczyk – zdjęcie ze strony Pixabay.com

Do tego zabiegu potrzebujemy specjalnych cążek przeznaczonych dla psów (nie używamy tych dla ludzi, gdyż zwyczajnie nie poradzą sobie z grubymi pazurkami psa). Przed zabiegiem warto oswoić psa z dotykaniem przez nas jego łap i pazurków. Maltańczyka sadzamy na kolanach, by czuł się bezpiecznie. Głaszczemy go i przytulamy, by odczuwał jak najmniejszy stres. Następnie chwytamy łapkę tak, by była unieruchomiona. Możemy lekko przycisnąć pazurek, by nieco wysunął się do przodu. Obcinamy od dołu, stopniowo kierując się ku górze.

Usuwamy tylko końcówkę pazura, tak by nie naruszyć nerwów. Gdy pazurki maltana są jasne, wystarczy obcinać je do granicy z zaróżowionym miejscem. Gdy są jednak w kolorze czarnym, musimy zachować szczególną ostrożność, gdyż obcięcie zbyt dużej ilości paznokcia spowoduje ból i krwawienie. Jeśli nie naruszymy tkanki nerwowej, obcinanie powinno być bezbolesne dla naszego pupila. Jeśli nie radzimy sobie z tym zabiegiem, skorzystajmy z pomocy weterynarza lub psiego fryzjera.

psy, rasy psów, psiaki, szczeniaki, atlas zwierząt, świat zwierząt, zwierzaki
Maltańczyk – zdjęcie ze strony Pixabay.com

Opieką należy otoczyć także uszy oraz oczy naszego pupila. Kolejnym koniecznym zabiegiem w przypadku maltana będzie czyszczenie uszu oraz wyrywanie z nich włosów. Nadmierne owłosienie w małżowinie usznej może utrudniać wentylację i przyczynić się do problemów ze słuchem oraz powodować infekcje. Uszka pupila oczyszczamy wacikiem zamoczonym uprzednio w wodzie. Z kolei nadmiar włosów usuwamy ostrożnie za pomocą pęsety.

Nie jest to zabieg nieprzyjemny dla psa, pod warunkiem, że siedzi spokojnie na kolanach i nie wyrywa się właścicielowi. Jeśli chodzi o oczy, musimy zapobiegać ich łzawieniu. W tym celu należy przemywać okolice oczu, podobnie jak uszy, wacikiem nasączonym wodą lub stosować specjalne krople łagodzące. Pielęgnacja maltańczyka jest nieco czasochłonna i wymaga regularności. Warto jednak zainwestować w zadbanie o naszego psiaka, by mógł on cieszyć się pięknym wyglądem i zdrowiem.

O autorze

Cześć, nazywam się Damian i od  bardzo dawna zajmuję się tematyką związaną z zwierzętami. Był w moim życiu taki okres, że interesowały mnie również kwiaty jednak zrezygnowałem z tego hobby. W mojej hodowli mam obecnie 3 psy i żółwie. Miałem również myszoskoczki, chomiki, akwarium z rybami i inne zwierzaki. Mam nadzieję, że moje newsy na stronie będą dla Ciebie ciekawe…

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*