Pies Bernardyn – pielęgnacja

Zdjęcie znalezione na stronie Zielonyogrodek.pl

Jeśli chodzi o skórę i sierść, to aby utrzymać psa o krótkich włosach musimy zaopatrzyć się w szczotkę z włosia naturalnego ( najczęściej z dzika), a także w ręcznik z tkaniny frotte lub szmatkę z irchy. Kiedy energicznie przeszczotkujemy naszego psa zarówno z włosem jak i pod włos, powinniśmy go wytrzeć irchą. Zabiegi te powinny być wykonywane codziennie. W przypadku psa z sierścią długowłosą, powinniśmy go codziennie szczotkować drucianą szczotką o cienkim, sprężystym druciku.

Najbardziej podatny na filcowanie jest włos za uszami, potem na podgardlu i na ogonie. Te miejsca muszą być codziennie obowiązkowo czesane lub przeszczotkowane, gdyż gdy zaniedbamy tę czynność, w krótkim czasie powyższe miejsca pokryją się bardzo trudnymi do usunięcia kołtunami. Tradycyjna kąpiel w wannie z użyciem szamponów nie jest wskazana dla bernardynów. Wskazane jest tzw. “suche pranie”, czyli takie czyszczenie, do którego używa się albo mąki ziemniaczanej albo sproszkowanej kredy. Pies, który przejdzie przez “suchą kąpiel’ utrzymuje czystość dłużej niż ten, który został wykąpany w wodzie.  

Bernardyny uwielbiają wodę, dlatego też latem powinniśmy dać im możliwość częstego pływania lub brodzenia w czystych zbiornikach wodnych. Pielęgnacja ich pazurów nie należy do trudnych czynności, gdy w młodym wieku, usunęliśmy naszemu szczeniakowi ostrogi. Zabieg taki jest bezbolesny i nie wymaga dodatkowego zakładania szwów. Psy, które chodzą po miękkim podłożu, powinny mieć co jakiś czas skracane pazury. Przed wyjściem z naszym psem na zimowy spacer, powinniśmy posmarować łapy psa wazeliną. Co jakiś czas powinniśmy kontrolować stan ucha bernardyna.Jeśli chodzi o zęby, pies czyści je sobie sam podczas gryzienia kości. U starych psów tworzy się kamień nazębny, a to dlatego, że takie psy nie gryzą już kości. Powinien on być usunięty mechanicznie.

O autorze

Cześć, nazywam się Damian i od  bardzo dawna zajmuję się tematyką związaną z zwierzętami. Był w moim życiu taki okres, że interesowały mnie również kwiaty jednak zrezygnowałem z tego hobby. W mojej hodowli mam obecnie 3 psy i żółwie. Miałem również myszoskoczki, chomiki, akwarium z rybami i inne zwierzaki. Mam nadzieję, że moje newsy na stronie będą dla Ciebie ciekawe…

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*